Yıldıray Yalçın’a Yılın İşletmecilik Ödülü…

Menderes Hadırlı Restaurant ayın mekanı oldu…

Yıldıray Yalçın yönetimindeki Menderes Hadırlı Restaurant Adana’nın vazgeçilmez adreslerinden biri olmaya devam ediyor. Tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi ülkemizde de geniş önlemler aldığımız koronavirüs tedbirleri kapsamında normalleşme sürecine girdiğimiz bu dönemde Menderes Hadırlı Restaurant ayın mekanı olmayı başardı.

TÜM KURALLARA UYULUYOR

Birbirinden farklı lezzetlerin yanı sıra, hijyen ve temizlik kurallarına son derece riayet eden mekan, müşterilerini ağırlamanın mutluluğunu yaşıyor. Türkiye’nin markası haline gelen Menderes Hadırlı Restaurant ustasından mangalına, ciğerinden kuşbaşına kadar birbirinden farklı zengin et çeşitlerini bulabileceğiniz mekan, Adanalıları farklı bir yemek kültürüyle buluşturmaya devam ediyor.

ZENGİN ÇEŞİTLERİYLE MÜŞTERİLERİNİ AĞIRLIYOR

Mekan sahibi Yıldıray Yalçın, yeni normalleşme sürecinde de tüm kurallara uyduklarını dile getirerek, göl manzarasını yemekle buluşturarak müşterilerini ağırlamanın haklı gururunu yaşadıklarının altını çizdi. Menderes Hadırlı Restaurant Her kesimin damak tadına uygun kebap ve yemek çeşitleri, zengin menü, meze çeşitleri, el yapımı özel tatlılar ve sürpriz ikramlarıyla müşterilerini bekliyor.

ADANALILAR LEZZETE DOYACAK

Farklı mimarisi dikkat çeken Menderes Hadırlı Restaurant 1000 kişilik kapasitesiyle Türkiye’de alakart Restaurantçılıkta bir ilk olmayı başardı. Yıldıray Yalçın yönetimindeki mekan Adanalıları eşsiz lezzetlerle buluştururken mimari yapısıyla da büyülüyor. Huzurun ve lezzetin adresi olan Menderes Hadırlı Restaurant’ın verdiği güvenle Adanalılar lezzete doyacak…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here