Kasrı Kervan ile muhteşem lezzetler…

Adana denilince akla ilk gelen meşhur kebabı ve gastronomi kenti diye adlandırılır. Özellikle son yıllarda yapılan yöresel lezzetler ve olmazsa olmazımız kebabın sergilendiği lezzet festivali ile tüm dünyanın Adana’yı tanımasına faydalı oldu…

Adana’nın lezzeti vazgeçilmez kebabını ve gastronomi hakkında bilgi almak için Kasrı Kervan Kebap Restoran sahibi ve aynı zamanda emlakçı sektöründe bulanan Bilal Serttaş’ı ziyaret ettik. Kebabından farklı olarak diğer lezzetleri de hizmete sunan Kasrı Kervan Kebap damak tadının önde gelen lezzetlerini sunarak Adanalıların vazgeçilmez adresi olduğunu söylemeden de geçemeyeceğiz…

Muhteşem tatları bir arada bulacağınız, kebabın her çeşidini yedikçe bir daha yemek isteyeceğiniz mekan mis gibi kokan kebaplardan tutun da yöresel lezzetlere kadar her yemeği büyük bir özenle müşterilerine sunmanın keyfini yaşıyor. Kasrı Kervan Kebap,  dalak dolması, biber dolması, kasrı kervan kebap, adana kebap, sıralı kebap, patlıcan kebabı ve birçok lezzetlere imza atmaya devam ediyor.

Farklı bir sektörden gıda, yiyecek sektörüne geçtiniz. Sizi önce kısaca biraz tanıyabilir miyiz?

Benim geçmiş olduğum sektör aslında farklı bir sektör değildi çünkü ben hayatın içinde bunu yaşıyordum. Kasrı Kervan Kebap Restorandı açtık biz daha önce Adana’ya mal olmuş belli büyük firmalarla samimi dostlarımla beraberim. Mesela Kebapçı Kebapçıyla pek samimi olmaz ama oysaki kebapçı kebapçıya rakip değildir. Ama ben emlakçı olarak hepsiyle samimiydim, hepsinin tezgahına girip çıkabiliyordum. Samimi olarak tezgâhlarında çalışmak istiyordum. Samimiyetten yana tezgahın başına da geçmişliğim var. Benim için kebapçılık farklı bir sektör değildi yani çünkü ben hayatımın içinde bunu yaşıyordum. Herhangi bir programda herhangi bir yemek varsa yemek yapmak işi bana kalıyordu. Ben de severek yapıyordum. Yeniliği seviyorum, gördüğüm farklı hoşuma giden bir yemek oldu mu onu gidip uygulamayı seviyorum.

Kebap dışında farklı lezzetlerde sunuyorsunuz özellikle dalak dolması çok ilginç geldi, biraz bahsedebilir misiniz?

Dalak dolmasının çok farklı bir aroması var. Bir gurmenin canının isteyeceği sürekli ben bundan yemek istiyorum diyebileceği bir yemek çeşididir. Dalak dolmasını nasıl yapıyoruz, biz dalağı ortadan ikiye yarıyoruz. İçine ince dilimlediğimiz kuyruk yağını çift taraflı olarak pişiriyoruz. Dalağın da içini pişirdikten sonra içine koyup kapatıp dışlarını pişiriyoruz. Böylece dalağın içi çiğ kalmıyor. Dalağın iyi pişmesi ve kırmızı renginin kalmaması lazım. O yüzden ikiye bölüyoruz ve o kuyruk yağındaki tadı da içine vermek istiyoruz. O yüzden de kuyruk yağını pişirip içine koyuyoruz. Toprak güvecin içerisine koyuyoruz, tereyağı ve sarımsakla marina ettiğimiz sosu üzerine döküyoruz müthiş bir aroma çıkmış oluyor ortaya, tavsiye ederim.  Salı günleri menümüzün yanında ikramımız olacaktır.

Adana artık turizm açısından oldukça ileriye gidiyor, tur şirketlerinin sizin restoranttınızdan haberleri var mı?

Biz Portakal Çiçeği Festivali’nde yapabiliriz, diye düşünmüştük. Metro sineması sokağında tezgahımız vardı. Kebabımızı dürüm şeklinde sunarak başarılı bir sonuç elde ettik. Aynı zamanda dükkanda da çok büyük yoğunluk vardı. Workshop olarak tanıtım yapmayı düşünüyoruz, ilerleyen zamanlarda çalışmalar yapacağız.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Adana kebabından çiğ köfteye, ciğerden ızgara tavuğa kadar tadı damağınızda kalacak tüm lezzetler Kasrı Kervan Kebap’ta! Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte evinizdeymiş gibi güzel vakit geçirip eşşiz lezzetlerimizden tatmanız için sizleri de lezzet KERVAN’ına bekliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here