E.C.A. VE SEREL’İN YURT İÇİ DAĞITIMINDAN SORUMLU ELMOR A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ ENVER ÖZ

Armatür gurubu ürünlerine 20 yıl garanti verildiğini söyledi ve ekledi:

E.C.A. ile en fazla adet ürün satan markayız

Dünyada ilk defa E.C.A. bataryalarındaki garanti süresini 20 yıla çıkaran E.C.A. ve SEREL’in yurt içi dağıtımından sorumlu Elmor A.Ş. Genel Müdürü Enver Öz ile E.C.A. ‘yı ve 20 garanti konusunu konuşmak adına bir araya geldik. Öz, E.C.A. olarak bütün ürünlerin sektörün standartlarını zorladığını ve bu standartları kendilerinin belirlediğini vurguladı.

 

Tüm dünyada esen olumsuzluklara rağmen ülkemizde iki sektörün sürekli büyüdüğünün altını çizen Öz, “Garanti süresinin belirlenmesinde birçok unsur söz konusu ancak E.C.A. olarak bizim en önemli kriterimiz “tüketici memnuniyeti”. Bunun sağlanması için “Korozyon Ömür Deneyi”, “Kartuş Ömür Deneyi”, “Akustik Sınıfı”, “Sızdırmazlık Testi” gibi birçok aşamadan geçerek tüketicimizi ürünlerimizle buluşturuyoruz” dedi.

 Firmanız açısından piyasaları değerlendirebilir misiniz?

 Global bir marka olmanın temel koşulları arasında piyasanın ve ekonominin değişen koşullarını öngörebilmek, bunların şekillenme sürecini etkileyebilmek ve nihayetinde değişen koşullara uyum sağlamak yer alıyor. Son yıllarda tüm dünyada esen olumsuz havaya rağmen ülkemizde büyümeye devam eden iki sektör arasındayız. Biz de doğru stratejilerle pazar paylarında ve satışlarda büyüme yakaladık. Hem yerli üretim alanındaki ilklerimiz hem de pazarı ve müşteriyi doğru analiz edebilme başarımız sayesinde 2018 yılında satışlarımızda ve pazar payımızda büyüme gerçekleştirdik.

E.C.A. su armatürleri ve E.C.A. teknik armatürler bulundukları sektörde pazar lideri konumunda ve SEREL markamız da pazarın en çok tercih edilen markalarından biri olmaya devam ediyor.

2018 yılında önemli gündem maddelerimizden biri E.C.A. markalı armatür ürünlerinde devreye aldığımız 20 yıl garanti konusuydu. Armatür pazarında kalite denildiğinde akla gelen ilk marka olma özelliğini taşıyan E.C.A., E.C.A. markalı krom kaplı tek kumandalı – çift kumandalı batarya ve musluk grubu ürünlerinde halen Türkiye’de 20 yıl garanti veren ilk ve tek marka olmanın gururunu taşıyor. 2018’de, sağlık ve hijyen konularında farkındalık yaratan ürünlerimizle pazardaki talebi farklı yönde etkilemeye devam ettik.

2018 yılının en önemli gündem maddelerinden biri de E.C.A. markalı armatür ürünlerinde devreye aldığımız 20 yıl garanti konusu. Armatür pazarında kalite denildiğinde akla gelen ilk marka olma özelliğini taşıyan E.C.A., E.C.A. markalı krom kaplı tek kumandalı – çift kumandalı batarya ve musluk grubu ürünlerinde 2017’den beri Türkiye’de 20 yıl garanti veren ilk ve tek marka olmanın gururunu taşıyor.

2019 yılı ilk yarısında da görüyoruz ki özellikle perakende noktalarında bir hareketlenme mevcut. Biz de yeni ürün gamımızla banyo mobilyaları sektöründe tasarımlarımız ve teknolojimizle sektörün standartlarını belirlemeye devam ederek, öncü konumumuzu pekiştirmeyi hedefliyoruz.

Modern tasarımları ve akıllı teknolojileri ile kullanıcıların dikkatini çeken E.C.A. SEREL olarak, bayilerimiz ve diğer tüm satış noktalarımızla kaliteden ödün vermeyen, yeni teknoloji ve tasarımları daima sektöre kazandıran ve trendleri belirleyen firma olarak sektörde daima ileri gidecek ve Türkiye ve dünyadaki tüketicilerin her daim yanında olmaya devam edeceğiz.

Yeni proje ve yatırım çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Son yıllarda nitelikli ürünlere talep arttı. Bunun en belirgin nedeni değişen şartlarla birlikte konut sektöründeki rekabetin de hız kazanması. Firmalar arasında yaşanan bu durum konut niteliklerini de artırdı. Projeler arasındaki rekabet sadece mimari açıdan değil, kullanılan ürünlerde de fark yaratmaya yönelik olmaya başladı. Biz de bu talebi karşılayacak ürünler üretmeye ve fark yaratmak isteyen projelerde yer almaya başladık.

Sektöre sunacağınız yeni ürünler-sistemler var mı? Gelecek dönemde hangi tür ürünler ön plana çıkacak? 

Bu yıl hijyen alanındaki “ilk”lerimize bir yenisini daha ekleyerek yeni kaplama özelliği sayesinde, parmak izi ve su izi bırakmayan armatürlerimizi lanse ediyoruz. İlk kez UNICERA’da sergilediğimiz bu yeni teknoloji sayesinde tüketicilerinin önemli sorunlarından birine daha E.C.A. farkıyla çözüm üretmiş oluyoruz.

 

Ayrıca 2019 yılında banyo gereçlerinde tasarım, teknoloji ve kalitenin bir arada sunulduğu ürünlerin önemine dikkat çekmeyi hedefliyoruz. SEREL olarak mobilya sektöründeki yeni ürünlerimizi farklı bir konsept ile tüketicilerimizle buluşturuyoruz.

 

Görünen o ki teknolojik açıdan zengin, kolay temizlenebilen ve tasarruflu ürünler gün geçtikçe daha da önem kazanacak. Biz bu doğrultuda AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarımıza devam edip, ürünlerimizi bu doğrultuda geliştirmeye devam edeceğiz.

 

Sektör olarak karşılaştığınız sorunları ve bu sorunlara dair çözüm önerilerinizi aktarır mısınız? Sorunların çözümü konusunda varsa kamu kurum ve kuruluşlarından beklenti ve talepleriniz nedir? Özellikle enerji ve nakliyede ne gibi sorunlar yaşanıyor? Bu konuda çözüm önerileriniz nedir?

Sektörümüzde üreticilerin en büyük sorunu, armatür ürünlerinin kontrolsüz ithalatı ve Uzak Doğu’dan çok düşük gümrük vergileri ile yapılan ithalat. Bu durum Türkiye’de birçok küçük üreticiyi montaj sanayicisi haline getirmektedir. Böyle giderse sektörde birkaç üreticinin dışında herkes ithalatçı haline gelecektir.

Türkiye’nin geleceği üretimdedir. Ülkemiz hızlı ve nitelikli üretim olanakları ile Avrupa ve yakın doğusunun üretim üssü olmalıdır. Türk Sanayicisi olarak beklentimiz, iç pazarın özellikle Uzak Doğu rekabetinden korunması, bu alanların uluslararası rekabette güçlü hale gelmelerini sağlamak için gerekli düzenlemelerin yapılmasıdır. Öte yandan devlet, mevcut üretim alanlarını gelişmişlik, nitelik ve rekabet gücü açısından değerlendirmeli ve bu duruma göre yatırım teşvikleri vermelidir. Verilen teşvikler ve yapılan yatırımın makro hedefler içindeki payı belirli periyotlarla sorgulanmalıdır. Zaman içerisinde rekabette başarılı olan alanlarda ihtisaslaşmaya gitmek önemlidir.

Diğer önemli sorunlardan biri de, son yıllarda artan enerji fiyatlarının oldukça yüksek oluşudur. Sanayicimiz işte bu noktada artan enerji maliyetleri ile ilgili de destek beklemektedir.

Firma olarak gerçekleştirdiğiniz Ar-Ge inovasyon çalışmalarınız ne düzeyde seyrediyor ayrıca yıllık cironuzun yüzde kaçını Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına aktarıyorsunuz? Bu konu dahilinde varsa üzerinde çalıştığınız faaliyetleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarımızı, tüketicilerimizin hayatını kolaylaştırmak hedefiyle şekillendiriyoruz. Ciromuzun yüzde 2’lik kısmını Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarımıza aktarıyoruz. Armatür ve vitrifiye sektöründe ürünlerimizde ürün fonksiyonlarının geliştirilmesi ve ürünlere yeni fonksiyonlar sağlanması ile ilgili önemli çalışmalarımız devam ediyor. Son yıllarda teknolojik açıdan zengin ürünler ön plana çıkarken, kolay temizlenebilir ve hijyenik ürünler de gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bu nedenle biz de, ürünlerin fonksiyonları ile ilgili Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerimizi, su tasarrufu ve hijyen başlıklarında odaklı olarak yürütüyoruz. Bu yıl, özellikle de banyo gereçlerinde tasarım, teknoloji ve kalitenin bir arada sunulduğu ürünlerin önemine dikkat çekeceğiz. Aynı zamanda banyo mobilyaları sektöründe tasarım harikası yeni ürünlerimizi farklı bir konseptle tüketicilerle buluşturacağız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here