36 yıldır sektörde dev bir firma olan Zahit Alüminyum kurucusu Zahit Balbay, yarattığı inivasyonla geçmişten bugüne yaşadıklarını anlattı…

Zahit Usta’dan Zahit Alüminyum’a…

Sektörde lider olan Zahit Alüminyum kurucusu Zahit Balbay bugünlere gelene kadar yarattığı inivasyonu açıklayarak dergimize bilgiler verdi. 1983 yılında kurduğu Zahit Alüminyumun tarihçesini anlatan Balbay, Adana’ya kendini tanıtmak için yaşadığı serüveni anlattı…

Zahit Alüminyum kurucusu Zahit Balbay ile yaptığımız keyifli sohbetimizi siz dergimiz okurlarına sunuyoruz…

Zahit Alüminyumun tarihçesinden biraz bahsedebilir misiniz?

Zahit Alüminyumun ismini koymamın sebebi, bu işe ilk başladığımda Zahit Usta olarak başladım ve 32 metrekarelik bir dükkânla başladım. Beni herkes Zahit Usta olarak tanıyordu ve işyerimin ismini Zahit olarak kullanmak istedim. İşe ilk başladığımızda inanın iş bile yoktu, inivasyon yaratmamız gerekiyordu. İlk önce kartvizit bastırmak istedik, o zaman telefon bile yoktu. Ama kendimi tanıtmam gerekiyordu. Ben kartvizitlerimi cebime koyuyordum ki o zamanlar araçlar bu kadar yoğun değildi, Adana’yı baştanbaşa geziyor kartvizitlerimi dağıtıyordum, kendimi ve işimi anlatıyordum. 1 ay boyunca bu şekilde dolaştım.

İlk işimi bana Mimar Naime Köker getirdi. Dükkânımı açtıktan sonra aylarca iş bekledim. Yağmurlu bir günde dükkânımın önünde otururken Naime Hanım, Paşabahçe Bölge Müdürü olan müşterisi ile yanıma geldi. Kendisini daha önce çalıştığım işyerlerinden tanıyordum ve kartvizitimi ona da vermiştim. Naime Hanım, ‘Zahit metreni al gel’ dedi. Küçük Saat’te köşe başındaki binanın altında bulunan Paşabahçe’ye gittik. Binanın yenilenmesi yapılıyordu ve alüminyum işlerine ihtiyaç vardı. Ben de iyi usta olduğum için Naime Hanım beni önermiş. Orada ilk işimi almıştım. Bu iş bana başka işlerin de gelmesine vesile oldu. Bu yüzden Naime Hanımın benim iş hayatımda önemli bir yeri vardır.

Biraz sektör hakkında bilgi verir misiniz?

Zahit Alüminyum, sektördeki 30 yılı aşkın tecrübesini; dökümhane, kalıphane, ekstrüzyon pres hattı, eloksal yüzey işleme tesisi, elektrostatik toz boya tesisi, ahşap kaplama bölümü, mekanik işlem bölümü, alüminyum kompozit panel boyama ve üretim hattı Ar&Ge ve kalite kontrol birimlerine aktararak  müşterilerine akılcı çözümler üreten bir firmadır.

Teknolojiyi de yakından takip ediyorsunuz, bunun için neler yapıyorsunuz?

2017’de Adana’nın 3’üncü Ar&GeMerkezi’ni kurarak, dünya pazarlarındaki rekabet gücünü artıracak inovatif ürünlere geçiş yapan Zahit Alüminyum, gelişen teknolojiyi yakından takip ederek kaliteli ürünleri pazara sunmaktadır. Toplam kalite yönetim sistemini benimseyen Zahit Alüminyum, uluslararası kalite standartlarında üretim yapmakta, Ar&Ge çalışmaları ve istikrarlı satış politikası ile ihtiyaçları belirleyerek müşteri taleplerine hızlı ve ekonomik çözümler sunmaktadır.

Sadece Adana’mı yoksa diğer yerlere ihracatlarınız var mı?

Zahit Alüminyum; Genel Merkez, Marmara ve İç Anadolu Mağazaları kapsamında oluşturduğu bayi ve mağaza ağı ile bugün Türkiye’nin her yerine ürünlerini ulaştırmanın yanı sıra, yurtdışı pazarlama faaliyetleri ile birçok ülkeye ihracat yapmaktadır.  Türkiye’nin her yerine ürün satışı yapmaktadır. Yurtdışı pazarlama faaliyetleri ile yurtdışı pazarlarında da var olduğunu göstererek birçok ülkeye ihracat yapmaktadır.

Çevreye duyarlılık konusunda Zahit Alüminyum olarak neler söylemek istersiniz?

Zahit Alüminyum, Türkiye’nin sektöründe lider kuruluşları arasında yer almaktadır.  Çevre politikamız, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde yer alan entegre tesislerinde gerçekleşen üretim, tasarım, pazarlama ve satış süreçlerini kapsamaktadır.

Zahit Alüminyum, çevre dostu bakış açıcı ile küresel anlamda da çevresel konulara duyarlı davranmaktadır. Karbon ayak izini azaltmaya yönelik yöntemlerden biri olan yenilenebilir enerji alanında, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren Solarfield güneş panellerinin üretimini gerçekleştirmektedir. Bu çerçevede karbon salınımını azaltmak ve enerji ihtiyacını karşılayacak çevresel çözümler sunmak için faaliyetlerini hızla sürdürmektedir. Doğa dostu doğalgazın yanı sıra üretim tesislerindeki enerji ihtiyacının bir bölümünü  1 mega watt kapasiteli güneş enerjisi sisteminden karşılamak sureti ile tesislerin yarattığı karbondioksit salınımını aza indirgemektedir.  Güvenilir, temiz, tükenmeyen enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisi katma değerli inovatif teknoloji ürünüdür.

Zahit Alüminyum’un çevre politikasının temelini çevreyi kirletmemek oluşturur. Tüm çalışmalarını kirletmemenin temizlemekten daha ucuz olduğunun bilinciyle yürüten firmamızda üretim sırasında oluşma ihtimali muhtemel olan kirlilikleri önlemek için gerekli yatırımlar ve proje çalışmaları tesisimizde yapılmıştır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here