Vergide Son Değişiklikler

Yeminli Mali Müşavir Mehmet Akif Kılaç özellikle son bir yıl içinde iş dünyasını yakından ilgilendiren vergi kanunlarında değişiklikler yapıldığını belirtti. Son aylarda yapılan yasal değişiklikleri konuşmak adına bir araya geldiğimiz Yeminli Mali Müşavir Mehmet Akif Kılaç, özellikle iş dünyasının şikâyet ettiği bazı düzenlemelere açıklık getirildiğini bazılarına ise yükler getiren düzenlemelere gidildiğini ifade etti.

ÖZEL USULSÜZLÜK CEZASI UZLAŞMA KAPSAMINDAN ÇIKTI

En önemli değişikliklerden bir tanesinin Özel Usulsüzlük Cezasının Uzlaşma kapsamından çıktığını kaydeden Kılaç, “Önemli değişikliklerden bir tanesi de Özel Usulsüzlük cezasının tarhiyat öncesi uzlaşma kapsamından çıkarılmasıdır. Böylece uzlaşmak isteyen mükellefler için önemli avantaj sağlayan bir durum ortadan kalkmış bulunmaktadır. Buna karşın indirim müessesinde de değişiklik yapılarak üçte biri indirilebilen özel usulsüzlük cezalarının oranı yarısına çıkartılmıştır” dedi.

Reform niteliğindeki yeniliklerden bir tanesinin de mükellefin üzerinde kalan devreden KDV’nin iade edilmesinin önünün açılması olduğunu vurgulayan Kılaç şunları kaydetti:

KDV’NİN UYGULANMAYACAĞI YERLER

Reform niteliğindeki yeniliklerden bir tanesi de mükellefin üzerinde kalan devreden KDV’nin iade edilmesinin önünün açılmasıdır. Ancak tasarıda belli tarih verilerek devreden KDV’nin iade edileceği hükmü yasada yer almamakla beraber Bakanlar Kurulu iade ile ilgili yetkili kılınmıştır. Organize sanayi bölgeleri ile küçük sanayi sitelerinin su, kanalizasyon, arıtma, doğalgaz, elektrik, haberleşme tesisleri ile yol yapımına ve küçük sanayi sitelerindeki işyerlerinin inşasına ilişkin, bunlara veya bunlar tarafından oluşturulan iktisadi işletmelere yapılan mal teslimleri ile hizmet ifalarına KDV istisnası getirilmiştir. Yapılan düzenlemede Ar-Ge ve tasarım merkezlerine yapılan makine ve techizat teslimlerinde KDV uygulanmayacaktır.

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞINDA KDV

Daha önce ikinci el araç satışında toplam bedel üzerinden KDV hesaplayan galericiler ve araç satışı yapanlar normal vatandaştan aldıkları araçların satışında sadece kar üzerinden KDV hesaplayacaklardır.  KDV sadece ilgili yıl olduğu  dönemde indirilebilmekteyken sonraki yılda indirme imkanı yoktu.  Yeni düzenlemede takip eden yıl da KDV indirim konusu yapılabilecek ancak 01.01.2019 tarihinden itibaren uygulama yürürlüğe girmektedir.

KDV İADESİ TALEBİNDE SÜRE SINIRI

Bir önemli düzenleme ise KDV iadesi talep tarihi ile ilgili. Önceden zamanaşımı aşılmamak şartıyla KDV iade talep edilebilirken, yeni düzenleme ile iki yıl içinde iadenin talep edilmesi  şartı getirilmiştir. İhracat iadeleri için de aynı durum geçerlidir.

HÂSILAT ESASLI KDV

Bir diğer yenilik ise mükelleflerin hâsılatları üzerinden belirlenen oranda kdv ödemesidir. Uygulama 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren başlayacaktır. Uygulamadan işletme hesabına göre defter tutanlar ve serbest meslek erbabı faydalanacaktır. Bilanço usulü defter tutanlarla ilgili olarak da Bakanlar Kurulunun yetkisi bulunmaktadır.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here