Ümit ÖZER ;

Hayatın bana sunduğu tüm rolleri ciddiye aldım.”

 

Başarılı  ve örnek bir iş adamı ,Oyunu bozan farklı bir  girişimci , Çok iyi bir eş , Örnek alınacak bir baba  ve Sevilen  insan  ve iyi  bir dost .Adana  İş dünyasının ve Cemiyet hayatının  tanınan isimleriden Ümit ÖZER ,İnşaat Magazin Dergisi ‘ ne bu güne kadar yapmadığı samimiyetde bir söyleşide bulundu.

 

Çocukluk yıllarında bile oynadığı oyunları ciddiye alarak en iyisi olmak için çaba sarf eden Ümit ÖZER mahallenin en iyi bilye oynayanı olmak için evde  halı üzerinde saatlerce  atış antremanı yaptığını , lise yıllarında okul  basketbol takımında en iyilerden biri olmak için anteremanlarını yağmurlu havalarda bile  aksatmadan tek başına  yaptığını  ve bunun sonucunda  okul turnuvalarında  en skorel oyuncu seçilip üç sayıda türkiye üçünçülüğü ünvanı alana kadar durmadığını  anlatan  Ümit ÖZER okulun da örnek öğrencileri arasındaydı. En büyük hayalinin    başarılarının geleceğe ışık tutacak ve örnek olacak şekilde  aktarılabilmesi olduğunu söyleyen ÖZER ‘İ biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz ?

 

Karadeniz den Akdenize…  ! Bu hikayeniz den  ve kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

 

Karadenizli (Sinop ) bir ailenin  dört erkek çoçuğundan  biri olarak 1971 yılında  Samsun da doğdum.Babamın askerliğini iskenderun da yapması ile Çukurova bölgesindeki meceramız başlamış.Askerliği sonrasında  iskenderun da kurulan İSDEMİR Demir Çelik Fabrikasının kuruluş aşamasında formen olarak 2-3 yıl çalışmış ve o yıllarda  Sabancı Holding in Adana  bölgesindeki  önemli endüstiriyel tesisis yatırımları dikkatini çekmiş ve  Adanaya gelerek  ufak bir atölye kurmuş..Bu ufak atölyeden  1994 yılına kadar şirketler topluluğu doğmuş ve  farklı bir çok projede  görev alan 2200 kişiye yakın çalışanı ile  bir çok büyük sanayi kuruluşuna  hizmet vermiş  ve bölgenin sevilen bir işadamı olmuş. Bu arada ben üniversiteyi yarıda bırakarak Babamın şirketlerinin yönetiminde görev alarak iş hayatına başlamış ve  1993 de 22 yaşında  lise  aşkım Safiye hanım ile  evlenmiştim..Ülkenin o dönemde yaşadığı 5 nisan kararları sonrası 1994 krizinde malesef   firmalarımız bankaların tutumundan etkilenerek iflas etmişti. Babam ,Annem ve 3 erkek kardeşim 1995 yılında   istanbul a yerleşme kararı alarak taşınmışlardı . Bu arada  askerlik görevimi yerine getiriyordum. Askerlik sonrası beni bekleyen eşimin yanına Adana ya dönmüştüm. Artık tek başıma ve kendi çekirdek ailemleydim  ve gelecek ile ilğili  hayalimi kurarak yola çıkmalıydım.Doğduğumdan beri içinde olduğum  Baba mesleği ile yoluma devam kararı aldım . Çoçukluk yıllarımdan beri en iyi bildiğim iş buydu..İlk okuldan bu yana her yaz tatilinde kendi fabrikamızın her bölümünde (kaynakcılık, torna, taşlama, boyama , imalat ,elektirik vb.) bir ay süersince  işçi olarak çalışıyordum ve çok usta dayağı yemiştim.Yani soyunacağım işin çıraklığını fazlası ile yapmıştım..

Olabildiğince büyük bir hayal kurmuştum. Bu işte bir dünya markası  olacaktım.Sanayide kiraladığım  20 m2’ lik dükkanımın tabelasına  bu hayalime yakışacak bir anblem yapmıştım. Bir dünya simgesi  üzerinde  makina dişlisi ile  boru şekilleri  evet ,BOMAK  artık  ismi ve hayalleri olan bir çocuk olarak doğmuştu  .Sıra da bu çocuğu  büyütmek vardı.Başarılı iş insanlarının hayat biyoğrafilerinden aldığım ilham dolu bir ruh ,Bana inanan ve beni seven bir ailem ,Babamdan kalan güzel referanslar ,hırsım ve  gençliğimle yola koyuldum .İlk yıllar oldukça zor geçti  iflas etmiş  şirketlerimizden dolayı bozuk bir sicil ile her  adım atışım oldukça zorluyordu beni..Hayallerime tek başıma ulaşmak zor olacaktı o halde kendi hayalleri ile benim hayallerimi ortak noktada birleştirecek yol arkadaşları bulmalıydım…Ben de olmayan bilği ve yeteneklere sahip  çok değerli bir mühendis ortağım oldu ve sonrasın da benimle halen  devam eden çok değerli mavi ve beyaz yaka  yol arkadaşlarım.Onlar olmasa olmazdı ..

BOMAK 3. yılında Almanya ya ihracat yapmayı başarmış ,Ege üniversite ile işbirliği yaparak TÜBİTAK’a proje üretmiş. Çukurova kalkınma ajamsı ve kosgeb desteklerinden yararlanmış ,nükleer zirverlerde yer alarak pilot şirketler arasına girmiş ve bu arada  Türkiye de ilk kurulan tesislerden olan Bioethanol tesisi , Sıvı karbondioksit tesisi ,Hava ayrıştıma tesisi , Geri kazanım üniteleri ,Nato üssü jet uçağı yakıt tesisi , Enerji santralleri ve Petro kimya tesislerine çok özellikli projeler ve imalatlar yaparak kendini gösteren BOMAK  2007 Yılında AGİAD Adana Meslek Ödülleri  Yılın genç girişimci ödülünü almamı sağladı.Bu gün Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından  Türkiyenin 129. Tasarım Merkezi Ünvanını alarak yoluna devam eden BOMAK Türkiyenin ve bölgenin kendi  alanında  parlayan yıldızı olarak Sektöründe yurtiçi ve yurt dışında  lider konumda olan  (PETKİM , TÜPRAŞ ,HABAŞ ,MOBİL ,AYGAZ , ERDEMİR ,İSDEMİR ,KARDEMİR ,TOROS GÜBRE ,TEKFEN TESİSAT ,BOTAŞ ,BTC , PEPSİ , ÇİMSA , ADANA ÇİMENTO ,BOSSA ,SASA ,MARSA , BESLER , EFES PİLSEN , MEY DİAGEO , BP ,MOBİL ,PETROL OFİSİ , AKSA AKRİLİK ,SUNAR MISIR ,TORUNLAR GIDA ,TEMSA ,MERCEDES ,KONYA ÇİMENTO ,SÜTAŞ ,DANONE , TAT NİŞASTA ,TEZKİM , PAŞABAHÇE ,ANADOLUCAM ,SİEMENS ,ENERJİSA ,ZORLU )bir çok firmaya başarılı projeleri ile hizmet vermeye devam ediyor.

Çalışanlarına verdikleri  değerle büyüdüklerinin  farkında olan iki şirket ortağı

bu konuda şirket içerisindeki motivasyonu ve iletişimi yüksek tutmak için yönetim binasına hobi ve fitness salonu yaptırarak  dinlenme ve mesai saatleri sonrasını daha eğlenceli hale getirdi.2014 yılında Bölgenin değerli bir ekonomi gazatesi tarafından Yılın en sosyal şirketi ödülüne layık görülen BOMAK  yönetim sistemi ve başarılı projeleri ile geleceğe ışık tutan genç nesillere de örnek olmak adına Her iki şirket ortağı da   Meslek okulları ve  Üniversite de bilği ve tecrübellerini aktarmak üzere konuşmacı olarak sık sık davet ediliyor.

Girişimcilik ruhu ile farklı bir sektörde kısa bir süre önce yatırım yapan Ümit ÖZER yıllardır bulunduğu bölgenin ihtiyaçlarını gözlemlemiş ve Sanayi sitesi girişine K’APÇA (Lazca bir kelime anlamı Hamsi) gurme tatlar adı altında yöresel tatları  şık mimarisi   ve tarihsel bir doku içerisinde sunan bir  Restorant açarak yıllardır yol  ve hayat arakadaşlığı yaptığı eşi Safiye hanımı da bu işletmenin başına getirerek yeni bir girişimci ÖZER  ‘i daha ekonomiye kazandırmıştır.22 yaşında Koç Üniversitesinde burslu  okuyan oğlu Bartu ve TAC de lise bölümünde okuyan AZRA adında 2 evlat sahibi olan Ümit ÖZER ailesinin  bu güne kadar  ki başarılarında en büyük rolü oynadığını söylüyor.

”HER ŞEY KONTROL ALTINDA”  sloganına yönelik bir sistemi ile yönetilen BOMAK , Tasarım ,Maliyet ,Finans ,Pazarlama ,İş güvenliği ve İnsan Kaynakları yönetimindeki başarısı  ile Sanayi Odası Kapsamında UR-GE  (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) projesi proğramın da  Adana sanayisinde  Devlet desteği ile Danışmanlık alan 8 firmadan biri seçilerek , doğru pazar araştırması ile  uluslar arası pazarda  yerini belirleyerek hedef ülkelerini tesbit etmiş ve  kısa süre içerisinde bir çok avrupa ülkesine ihracaat şansı yakalayarak ülke ekonomisine katkı sağlamıştır. Bu araştırma ısığında 2017 yılın da Hollanda Fuarında  stand açan BOMAK bu fuarda tanıştığı İngiliz kökenli bir firma ile görüşme ve ilişkilerini sıcak tutarak bu gün  Prosesin  Know How ı ingilizlere ait imalatı BOMAK tarafından  yapılan Petrol  ve Türevleri için Buhar Geri Kazanım Sistemi tesisini anahtar teslim kurarak BELÇİKA ‘ya satmış ve  BOMAK  Türkiye deki Rafinerilerde de bu projeyi uygulamak için görüşmelerini tamamlamış bu konuda  yerlileştirme projesi kapsamında bu tesisin %90 nı yerli üretim le yapmayı hedeflemiştir.

BOMAK  Makina bir dünya firması  olma hayali ile Ümit ÖZER tarfından  1996 yılında kurulmuş ve bu gün bu hayal  tüm  BOMAK çalışanlarının  ortak hayali haline gelerek adım adım gerçekleştiriliyor.İnşaat Magazin Dergisi ve Adana  adına  Sn;Ümit ÖZER e ,Ortağı Rıfkı BAYRAM ‘a ve tüm çalışanlarına  böylesine büyük bir hayalin  peşini bırakmadıkları için sonsuz teşekkürler başarılar dileriz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here