Orhan Avcı ekonomi ile ilgili bilgiler verdi…

Halil Avcı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi. Ekonomist Orhan Avcı, ekonomi sunumu yaptı. Özellikle ülkede yaşanan ekonomik krizin etkilerini ve ekonomik krizle ilgili bilgiler veren Avcı, ekonominin bir an önce düzelmesi gerektiğini ifade etti”

EKONOMİ HAKKINDA SUNUM YAPTI

Ekonomi okurken siyasal bilimlerle de ilgilenen Avcı, 4 yılda iki üniversite ve çift daldan mezun oldu. Ekonomi hakkında sunum yapan Avcı, “TÜİK dataları, işsizlik, büyüme rakamları, global trendler sürekli takip ettiğim üzerine yorum yaptığım, Youtube’de sürekli değerli ekonomistleri takip ettiğim, izlediğim bir daldı. Zaten Türkiye’de bir iş adamıysanız biraz daha fazla bilmeniz gerekiyor. Çünkü artık o kadar Global bir dünya yaşıyoruz ki, Amerika ile Çin’in ticaret savaşı Türkiye’de ki (abartısız söylüyorum), bir küçük esnafı bile etkiliyor” diye konuştu.

Ekonominin her zaman ilgisini çektiğini vurgulayan Orhan Avcı yaptığı sunumda şunları kaydetti:

EKONOMİK KRİZ, FİNANSAL KRİZ VE SEKTÖREL KRİZ

“ Biz halk olarak, millet olarak her şeye ekonomik kriz diyoruz, bir kere bunun altını çizmek gerekiyor. Bir ekonomik kriz var, bir finansal kriz var, bir de sektörel kriz var. Mesela sektörel kriz dediğimiz zaman Rusya ile sorunlar yaşadığımızda Türkiye’nin yaşadığı turizm sektörünün zarar görmesi bu da sektörel krizdir. Domates, narenciye gibi sektörlerimiz de etkilendi. Bu bir sektörel krizdir, ekonomik yönden etkilenmedik ama özellikle Antalya’da turizm ve yaş sebze ve meyve Rus pazarı yapanlar oldukça fazla etkilendi.

Finansal kriz dediğimiz şey 2008 yılı Amerika’nın yaşadığı Sapro Norveç krizi, özellikle finans kuruluşlarının, bankaların krize girip müdahale edilmesiyle beraber sektör ve kamuya yansımasına da finansal kriz diyoruz.

Ekonomik kriz ise en büyük örneği hepimiz yaşadık, 2001 krizidir. Merkez Bankasına döviz rezervesinin iyice azalması, bankaların batma seviyesine gelmesi, makroekonomik verilerin belli bir süre ve çok ciddi anlamda geriye gitmesi.

TÜRKİYE’DE FİNANSAL KRİZ VAR

Bu tekniklere bakarak şu anda Türkiye’de bir finansal kriz veya ekonomik kriz yok, bunu söyleyebilirim. Şu an Türkiye’de, bir ekonomik daralma var ve bu kamuda, bankalarda değil, özel sektörde bir daralma var. Özel sektör yabancı YT dediğimiz yani dolar, Euro olarak borçlu ve bu da bize getirdiği resesyondur.”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here