Marka şehir panelinde Avcı’ya marka ödülü ADASO Yönetim Kurulu Üyesi Avcı: “Adana son yıllarda kötü imajını siliyor” “Bürokratik engelleri aşarak, kente yatırımcı çekmeliyiz”

İnşaat Magazin Dergisi tarafından 1. Marka Şehir Adana Paneli gerçekleştirildi. Seyhan Oteli’nde düzenlenen panel Adana’nın marka şehir olması için yapı ve gayrimenkul sektörü ve belediye başkanları bir araya getirdi.

Ödüllerin dağıtıldığı panelde Halil Avcı Şirketler Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Avcı marka şehir ödülünü aldı.

KATILIM OLDUKÇA YOĞUNDU

Kentin vizyonunu geliştirmek, fikir alışverişi yaparak bir sinerji oluşturmak ve Adana’ya değer katmak için düzenlenen 1. Marka Şehir Adana Paneli’nde çok yoğun katılım vardı. Panele katılımcılar şu şekilde gerçekleşti, Yapı ve gayrimenkul sektöründen çok sayıda katılımcı, Seyhan Belediye Başkanı ve CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı ve Adayı Soner Çetin, CHP Adana milletvekili Ayhan Bulut, AGİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Enver Yılmaz, AYAMDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, İnşaat Magazin Dergisi Yayın Kurulu Başkanı Tamer Gülcan, Halil Avcı Şirketler Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, İnşaat Magazin Dergisi Yayın Kurulu üyesi Orhan Avcı.

ADANA HAK ETTİĞİ YERE GELECEKTİR

Açılış konuşmasını yapan İnşaat Magazin Dergisi İmtiyaz Sahibi H. İbrahim Harmancı şunları kaydetti: “ Öncelikle şunu söylemeliyim ki Adana bir marka şehirdir ve Adana gibi bir marka şehirde belediye başkanı olmakta bir ayrıcalıktır. Adana’mızın denizi var, toprağı var,  havası var, suyu var ve en önemlisi sıcakkanlı insanları var.  Adana’mızın marka şehir olabilme adına her şeye sahip olduğuna inanıyorum, yeter ki birlik olsun beraberlik olsun. Adana olarak hak ettiğimiz yere ulaşacağımıza hiç şüphem yok.”

ADANA’DA ÇOK CİDDİ BİR SANAYİ VAR

Oldukça başarılı geçen Panelde konuşma yapan Halil Avcı Şirketler Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Avcı, Adana’da çok ciddi 70’lerden gelen bir sanayi olduğunu vurguladı. Avcı, “Portakal Çiçeği Karnavalı’nın Adana’yı çok farklı yere getirdiğini düşünüyorum. Üzülerek söylüyorum aslında Adana daha çok adliye önündeki vakarlarla tanınan bir şehirdi. Portakal Çiçeği Karnavalı ve son dönemlerde yerel yönetimlerdeki ve odalardaki birliktelikle beraber karnavallardaki cıvıl cıvıl görüntülerle bu imaj değişmiştir.

Adana’da çok ciddi 70’lerden gelen bir sanayi var. Bunların 2. Ve 3. Jenarasyonları var iş adamlarının. Ne yazık ki beyin göçü Adana’da da çok fazla. Benim yaş gurubumla insanları Adana’ya çekmekte zorlanıyoruz. Ne yazık ki adana da ekonomi iyi olmazsa gerekli iş olanakları sağlanmazsa veya sosyal hayatta bir şeyler olmazsa biz bu 2. 3. Jenarasyonları kaybediyoruz. Marka şehir demek ekonomisiyle sosyal hayatıyla her şeyiyle kendi iş gücünü kaybetmeden dışarıdan iş gücünü de çekebilecek şehir olmak demektir” diye konuştu.

ADANA DÜNYANIN EN ŞANSLI KENTLERİNDEN BİRİSİ

Panelde konuşma yapan Seyhan Belediye Başkanı ve CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Zeydan Karalar şunları kaydetti: “ Ben ilk günden beri Adana partisinin adayı olduğumu ifade etmekteyim, Adana belki dünyanın en şanslı kentlerinden bir tanesi. Her dalda marka olabilecek bir kent. Biraya gelinerek hangi konuda öne çıkarılması gerektiğine karar verilmelidir. İnşaat her yerde çok önemlidir. Kentin dönüşmesi kentin değişmesi inşaatın hareketli olmasına bakar. Kenti ranta teslim etmeden gerçekten silüetini bozmadan çalışmalar yapılmalıdır. Adana dinamikleriyle sık sık toplanıp Adana’nın hak ettiği marka değerine kavuşmasıyla ilgili elimizden gelen her şeyi yapacağız. Kentin dönüşmesinde inşaat sektörü çok önemli, olmazsa olmazlardandır.

PARAYI YERİNDE HARCARSAK KENTİMİZ KAZANIR

Adana da iki temel eksik vardır, birincisi ulaşım master planı diğeri imar  master planıdır. Kentin bundan sonraki 50 100 yılını programlayarak plan yapılması gerekmektedir. Kaynak israfı olmaması açısından 30-40 sene sonra tekrar dönüşüme ihtiyaç duyulmayacak şekilde yapılmalıdır.  Parayı yerinde harcarsak kentimiz kazanır. Kentsel dönüşüm olmalıdır, dönüşüm yerinde güzeldir. Tarım arazilerine konut yapıp oradan oraya taşımayı çok doğru bulmuyoruz. Bu sebeple yeni tarım arazilerini imara açmadık.

EKONOMİYİ HAREKETLENDİRECEĞİZ

Karataş da, Yumurtalık da, Kozan da, Aladağ şelaleri de turizm açısından bir şanstır. O kadar çok kullanabileceği ama kullanılmayan bunlar gibi o kadar çok potansiyelimiz var ki bunlar kullanıldığı zaman Adana çok başka bir kent olacaktır. Adana marka bir kent olsun demiyorum Adana zaten marka bir şehirdir. Adana bir sanayi, tarım ve ticaret kentidir. Kırsal kalkınma müdürlüğü kurarak tarımın para kazandırmasını sağlayarak ekonomiyi hareketlendirme niyetindeyiz. Adana bir turizm kenti olabilir, olmalıdır.”

Adana’yı marka şehir yapmak için ellerinden gelen tüm çalışmaları yaptıklarının altını çizen Çukurova Belediye Başkanı ve Adayı Soner Çetin, konuşmalarında şu ifadelere yer verdi:

ADANA’YI MARKA ŞEHİR YAPMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

“ Sevdalısı olduğumuz Adana’yı marka şehir yapmak için bütün belediye başkanları, bütün kurumlar sizler gibi duyarlı dostlarımız herkes el ele vermiş üstüne düşmeyi yapmayı çalışıyor. Biz de Çukurova belediyesi olarak buna elimizden gelen katkıyı sağlamaya çalışıyoruz. Belediyecilik anlayışımız ortada; yeşil, güvenliği artırılmış yaşanabilir insanların kendini daha mutlu huzurlu hissettiği bir Adana özlemi içerisindeyiz. Adana’da olmayan bir şey yok, iş yerel yöneticilere düşmektedir. Belediye evleri kentsel dönüşüm projesi Adana’yı marka şehir yapacak projelerden bir tanesidir.

ENGELSİZ BİR KENT YARATMAK İSTİYORUZ

Tamamlamayı istediğimiz projelerden biri kentteki imar sorununun ortadan kalkmasıdır. Büyükşehir belediyesiyle ilçe belediyelerinin bir arada çalışması zorunludur. Eskiyi düzeltmek belki daha zordur, yeni yerleşim alanlarında koyacağınız ilkesel kurallar şehri daha güzel hale getirecektir.  Bundan sonraki ruhsatlandırma ve iskan verme aşamasında peyzaj mimarisine uygun olup olmadığını kontrol etmek zorundayız özellikle yeni imara açılan bölgelerde. Biz Adana’nın sembolü olan turunç ağaçlarının dikimini yaygınlaştırmak amacıyla iskan aşamasında blok başına 5 tane olmak şartıyla zorunlu hale getirdik.  Engelsiz bir kent yaratmak istiyoruz yeni imara açılacak bölgelerde. Dolayısıyla tam anlamıyla engelli vatandaşlarımızın çok rahat hareket edebileceği bir kent inşa edeceğiz. Dolayısıyla tüm bunlar diğer belediyelerin yapacağı projelerle Adana’yı hızla marka kent olma yolunda mesafe aldıracaktır.”

AGİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Enver Yılmaz konuşmasında şunları söyledi:

DÜNYA ŞEHİRLERİYLE REKABET ETMELİYİZ

“ Marka şehir kavramını ele almak istiyorum, marka şehir dediğimiz zaman şehir yönetimlerinin o şehre doğrudan ve dolaylı yatırımları artırması şehre daha fazla yerli ve yabancı turistin gelmesinin sağlanması şehir sakinlerinin aidiyet duygusunun sağlanması ve bunların planlanması tüm marka iletişim stratejileri bu şehirde markalaşma oluşturur.

Marka şehir olmaya aday şehrin hangi şehirlerle rekabet içerisinde olduğunu belirlemek gerekir, hangi yatırımcı ve turist kesimlerinin şehre çekileceğinin tespit edilmesi, mümkünse şehrin yalnızca bir özelliğinin öne çıkarılması birkaç özelliğinin ön plana çıkarılmaması gerekmektedir ki o özellik baskın gelip iletişim kargaşasına sebebiyet vermesin.

Çalışanlar ve yatırımcılar için cazibe merkezidir marka şehirler uluslararası kurum ve kuruluşlar için merkez niteliğindedir. Kültürel sporsal ve sanatsal faaliyetlerin merkezidir, alt yapı problemlerini aşmıştır.

Biz Adana’da marka şehir olmak istiyorsak dünyadaki şehirlerle rekabet etmek zorundayız. Tarihi Büyüksaat Tepebağ gibi değerlerimizin mutlaka turizme kazandırılması lazım, bunun yanı sıra elimizde çok güzel turizme açabileceğimiz göl ve nehrimiz var. İddialı ve birlikte hareket ederek büyük projeler geliştirirsek Adana gerçekten bir marka şehir olacaktır.”

ÖDÜL ALAN İSİMLER

Panelde Marka Şehir Adana Ödülü alan isimler ise şu şekilde oldu, “ Seyhan Belediye Başkanı ve CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı ve Adayı Soner Çetin, Karataş Belediye Başkanı adına Ali Duranoğlu, Halil Avcı Şirketler Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Avcı, Göregen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Göregen, Çukurova Beton Yönetim Kurulu Başkanı Halim Erdoğan, Üçgül Şirketler Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üçgül, Prf Dr Nazan Koloman, Tv A Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Yılmaz                                                                                                                 Sera dağıtım sıdıka uğurlugüngür, Gürkan ali Muglu ödül alan isimler oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here