KASRI KERVAN KEBAPTAN DAVULLU ZURNALI AÇILIŞ…

 

Kasrı Kervan Kebap işletme sahibi, Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Adana Başkanı Bilal Serttaş, yeni normalleşmenin başlaması üzerine davul zurna çaldırıp, kurban keserek iş yerini açtı.

YENİ NORMAL HAYATI KARŞILANDI

 

Çin’de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten korunmak için alınan önlemler kapsamında 17 Mart’ta kapatılan restoranlar açıldı. Adana’da Kasrı Kervan Kebap Restoran sahibi ‘yeni normal hayat’ kapsamında açılışını davul zurna çaldırarak ve kurban keserek yaptı.

 

2 AYDIR KAPALIYDIK

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Adana Başkanı Bilal Serttaş, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“ 2 ayı aşkın zamandır kepenklerimiz kapalıydı. Yeni normale geçişte bereketli bir başlangıç yapmak istedik. Aynı zamanda arkadaşlarımıza destek olarak moral motivasyonu yükseltmek amacıyla Adana’mızın kültürü olan davul zurna çaldırıp kurban kestik.”

 

TÜM KURALLARA UYDUK VE UYMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Turgut Özal Bulvarı’nda bulunan Kasrı Kervan Kebap Restorantın önüne getirilen koç, davul zurna eşliğinde kesildi. Yeni dönemde belirlenmiş olan kurallar kapsamında hazırlıklarını yaptıklarını belirten Serttaş, “Müşterilerimizi beklemeye başladık. Sosyal mesafeye dikkat ederek masa düzenini ayarladık. Düzenli olarak uyduğumuz hijyen kurallarını daha da arttırdık. Bulaş olabilecek her yeri 2 kat önem göstererek temizledik ve temizleyeceğiz. Kurallar gereği her gelen müşterimizin ateşini ölçeceğiz ancak 40 derece olan hava sıcaklığının olduğu Adana’da 36 dereceyi nasıl yakalayacağız onu bilmiyorum” diye konuştu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here