‘Kardelen Güzellik ve Estetisyenlik Okulu’

İşi öğrenebileceğiniz en doğru kurum…

Kadınların vazgeçilmezi bakım ve güzellik olunca son yıllarda artan güzellik salonları oldukça dikkat çekiyor. Oldukça rağbet gören güzellik salonlarına doğru bilgili ve işinin ehli yetiştiren Kardelen Güzellik Salonu İşletmecisi Güzellik Uzmanı Sonay Özoğul, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumunu faaliyete geçirerek kadınlara istihdam alanı yaratıyor.

Özel Kardelen Güzellik ve Estetisyenlik Okulu sahibi Güzellik uzmanı Sonay Özoğul ile verdikleri eğitimleri ve sektör hakkında bilgi almak adına bir araya geldik. Kadınların bakımlarıyla ilgili tüm uygulamalara yanıt verecek eğitimler verdiklerini ifade eden Özoğul, “Sektörde kuaför salonu, güzellik salonu ya da bu işi yapmak isteyen sektörde işyeri açmak isteyen insanların bu işi öğrenebilecekleri en doğru kurum olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Milli Eğitime bağlı Özel Kardelen Güzellik ve Estetisyenlik okulumuz var. Burada estetiysen yetiştiriyoruz. Yaklaşık 22 yıldır sektörün içerisindeyim, üniversite mezunuyum. Yaklaşık o zamandan bu zamana bir sürü hizmetler verdik. Hemen hemen her türlü uygulamalara yanıt verecek bir salon işletmekteyim. Salonumuz da kişiye göre lazer uygulaması, cilt bakımı, kalıcı makyaj, ipek kirpik, protest tırnak, medikal ayak bakımı akla gelebilecek bütün sektörün cevap verebileceği uygulamamız var.

Kurumunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Eskiden bu tür kurumlar pek yoktu. Eğitim almak istedikleri zaman eğitim alacakları yer yoktu ve insanlar çok zorlanıyordu. Eskiden insanlar deneme yanılma yoluyla, duyduklarıyla ya da gördükleriyle yol alabiliyorlardı tabi bu da problemlere kusurlara yol açıyordu. Şimdi insanlar bu anlamadaki sektörde kuaför salonu, güzellik salonu ya da bu işi yapmak isteyen sektörde işyeri açmak isteyen insanların bu işi öğrenebilecekleri en doğru kurum olduğumuzu düşünüyorum.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip herkes Özel Kardelen Güzellik ve Estetisyenlik kursumuzdan eğitim alabilir. Tabii ki mesleğe yatkınlık da çok önemli istediği işle ilgili. 18 yaşını dolmuş her genç bayan ya da erkek kursa kayıt yaptırabilir, istediği programlarda uygulamalarda eğitim alabilir.

Eğitim kurumumuzda verdiğimiz belgeler bakanlık onaylı belgeler resmi belgelerdir. Bu belgelerle bazıları iş yapabilir. Eğitim sürecimizden de bahsedecek olursak, eğitimlerimiz bir bir buçuk ay, üç ay, beş ay olarak veriliyor. Masörlük biraz daha uzun beş ay kadar sürüyor, cilt bakımı üç ay, kaş ise iki ay sürebiliyor. Yani eğitim programları eğitim almak istedikleri konu ne ise ona göre süreleri de değişebiliyor.

Özel Kardelen Güzellik ve Estetisyenlik Eğitim Kurumunuz’da ne tür eğitimler veriyorsunuz?

Cilt bakımı eğitimleri ve aynı zamanda hizmetlerini veriyoruz. Cilt bakımı eğitimimiz yaklaşık dört ay kadar sürüyor, burada devlet değil özel okul olduğu için her türlü cihazımız uygulamaları yapmak için mevcut durumda. Profesyonel makyaj eğitimimiz var, gelin başı, özel gün makyajı veya öğrenci kuaför salonlarında makyaj yapmak istiyorsa bu eğitimden faydalanabilir. Ayak sağlığı eğitimimiz var, burada öğrencilerimiz yeteri kadar eğitim alabiliyorlar. Burada her bölüm de ve her branşta öğretmenlerimiz var. Masaj eğitimimiz var, masaj da teori ile beraber uygulama ağırlıklı ders veriyoruz. Lazer derslerimiz var biliyorsunuz ki sahada da lazer eğitimi oldukça yaygın durumda ve bu yüzden en çok talep gören kurslarımızdan birisi de lazer kursumuz.

Özellikle son yıllarda lazeri her yerde hatta kuaförlerde bile görebiliyoruz. Doğal olarak lazer çoğalmasıyla fiyatlarda oldukça düştü, siz neler söylemek istersiniz?

Sektöre ilk girdiğim yıllarda, lazer belli noktalarda vardı, çok yerde yoktu. Ama şu an lazer çok yaygınlaştı ve çok fazla yapılmaya başladı. Doğal olarak çok uygulama yapmak isteyen kişilerin de hepsi bu konuya vakıf değil. O yüzden de çok problem oluşuyor. Onun için de lazer uygulaması yapan birçok arkadaşlarımız da kursa davet etmek isteriz. İyi bir eğitimden geçmelerini ve geçtikten sonra da bu uygulamaya daha farklı bir kanaldan bakacaklarını bilmelerini isterim. Her şeyin başı eğitimdir, öncelikle bunu söylemek isterim. Eğitim insanı çok değiştirir ve geliştirir. Yıllardır sektör de 15-20 yıldır öğrencilerimizin hepsi sektörün dışından öğrenciler değil. Çoğu sektörün içinde.  15 sene çalışmış 20 sene çalışmış, çocukluktan gelmiş ama iyi bir eğitimden geçmemiş hep ustasını görerek ve gözlemleyerek öğrenmiş. Ama burada farklı bir eğitimden geçtikten sonra bile mesleğinde çok farklı bir yerlere gelebiliyor. Eğitim insanı çok geliştirebiliyor, mesleğini layıkıyla yapmasını sağlayabiliyor. Onun için her zaman bu sektör de eğitim şart.

Cilt tedavilerinde özellikle leke tedavisi uyguluyor musunuz?

Akdeniz bölgesinde, Adana bölgesinde beslenme kültürümüz açısından ve güneş ışınlarının çok dik gelmesi açısından genelde bizim ciltlerimiz ya karmadır ya yağlıdır ya da çok lekeli cilt sorunu yaşıyoruz. Leke çok ciddi bir sorundur. Cildimizi korumayı henüz olması gereken bir hala getiremedik güneş kremleriyle. Doğal olarak leke problemleri çok fazla var, artı bununla beraber gözeneklerimiz çok açık doğal olarak yağlı ve karma bir cilde sahip olduğumuz için. En çok bu şikayetler var. Aslında cilt uygulamalarının hepsin de çok fazla talep ve istek var.

Kadınların en çok sevdiği makyaj konusuna gelelim, makyaj cilt sağlığını etkiler mi?

Tabi ki makyaj cilt sağlığını etkileyebilir. Doğru ve kaliteli kullanım şarttır. Makyajınızı yaptıktan sonra mutlaka yüzünüzden cildinizden çıkarmanız gerekir.  Birincisi yüzden çıkarılmadığı zaman ikincisi de makyaj malzemeleri çok kalitesiz olduğu zaman yaşıyoruz. Yanlış kullanılan makyaj malzemesi ve kullanılan malzemelerin ciltte çok fazla kalması cilt sağlığını bozar.

Buradan son olarak neler söylemek istersiniz?

Bizim kurumumuzdan mezun olan öğrenci mutlaka iyi bir cilt bakımı, iyi bir kalıcı makyaj, iyi bir masaj yapar. “Biz kurs aldık ama bunların hiç birini yapamıyoruz” dedirtmeyiz öğrencilerimize. Bu konuda iddialıyız gerek ekip olarak gerek kadro olarak. Kadromuz çok iyi hocalarımız da birbirinden değerli. Bizim için önemli olan öğrenci buradan çıktığın da güzel işler yapması, sektör de ayaklarının üzerinde durabilecek pozisyonda olması çok önemli. Sektörde birçok işletmenin kapanmasının en büyük sebeplerden bir tanesi kişinin işi yapamayışı, bilmeyişinden ya da sürekli çalışanlara bağlı olarak bu işi götürmeye çalışmasından kaynaklanıyor. Tabi bu da işi sürekli farklı pozisyonlara götürür.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here