Adana Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı (ASTD) Dr. Halis Bayrak, Adana gibi tüm Türkiye’nin de neresine gidilirse bir başka güzellikle karşılaşılacağını belirterek, “Adana deniz turizmi yönünden büyük bir potansiyele sahip. Bunun yanında dağ ve kültür turizmi yönünden de eşsiz. Ayrıca Adanamız sağlık turizmi yönünden Türkiye’nin potansiyeli en büyük bölgelerinden de birisi” dedi.

Kendi ülkesinden çok daha ucuza ve belki daha da kaliteli bir hizmet almak için milyonlarca insanın günümüzde seyahat ettiğini ifade eden  Dr. Halis Bayrak, özellikle Çukurova Bölgesi’nin, Ortadoğu’nun sağlık üssü olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi.

 

ŞEHİR HASTANELERİ

Dr. Halis Bayrak, Adana’da son yıllarda sağlık alanında büyük bir gelişme yaşandığını belirterek, “Hastanelerimiz gerek teknoloji gerekse de personel olarak kendileri büyük ölçüde geliştirdiler. Artık Türkiye olarak milyarlarca dolarlık sağlık turizmi pastasından hak ettiğimiz payı almalıyız” dedi. Bayrak, Adana Şehir Hastanesi ile birlikte, hükümetin sağlığa ve sağlık turizmine verdiği büyük önemin görüldüğünün altını çizerek, “Mersin ve Adana Şehir Hastaneleri yerli hastalar ile birlikte yabancı hastalara da hizmet verecek. Teknolojik olarak çok modern cihazlar ile donatıldılar. Ayrıca suit, grand suit ve vip odaları ile 5 yıldızlı hotel konforundalar” dedi.

ULUSLARARASI UÇUŞLAR

Bayrak, Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatının tamamlanmasına az bir zaman kaldığını vurgulayarak, “Havalimanının bitmesini dört gözle bekliyoruz. Çünkü uluslararası direkt uçuşlar başlayacak. Bu sayede yabancı hastalar üzerimizden uçarak başka ülkelere gitmeyecek. Ancak burada önemli olan tanıtım. Mutlak suretle başka ülkelerde tanıtım ofisleri kurmalıyız. Fuarlara çıkartma yapmalıyız, fuarlar düzenleyerek yabancı heyetleri ağırlamalıyız” dedi.

Sağlık turizmi için yaklaşık 30 milyon insanın seyahat ettiğini vurgulayan Bayrak, “500 milyar dolarlık sağlık turizmi pastasından Türkiye’nin ve tabi ki Adanamızın hak ettiği payı almasını istiyor ve bu uğurda çalışıyoruz” dedi. 4-7 Nisan tarihleri arasında Antalya’da, Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen ve 165 ülkeden 6 binin üzerinde alım heyetinin katıldığı 3. Hestourex 2019 Dünya Sağlık, Spor, Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı’nın önemine değinen Bayrak, “Alım heyetleri ile 20 bin 2b görüşmenin gerçekleştiği Hestorux Fuarı sayesinde 2019 yılında 30 milyar TL’lik ticaret hacmi hedefliyoruz” dedi. Hestourex Fuarında sadece özel hastanelerin yer almadığının altını çizen Bayrak, “Adana Sağlık Turizmi Derneği olarak fuarda kamu-özel diye hastanelerimizi ayırt etmeden hepsini tanıttık. Kamu hastanelerimizin de fuara katılması çok önemli bir detay. Artık kamu hastanelerimiz, özel hastaneler ile rekabet ediyor. Bu tatlı rekabette de hastalarımız sağlığına kavuşuyor” dedi.

DEVLET DESTEĞİ

Maliye Bakanlığı’nın sağlık turizminin desteklenmesi için getirilen KDV düzenlenmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Bayrak, “Hükümetimiz sağlık sektörüne desteğini tam gösteriyor. KDV ‘nin yanında özel sektöre sağlık turizmi için yapacakları yatırımlarda ek teşvikler verilecek” dedi. Dr. Halis Bayrak hükümetin özellikle Avrupa ülkeleri ile uzun dönemli sözleşmeler yapmak için çalışma başlatma çok önemli ve memnun edici olduğunu belirterek, “Hükümetimizin Avrupa ülkelerinin sosyal güvenlik kurumlarıyla gerçekleştireceği sözleşmeler ile birlikte yabancı hastalar sigortalarından faydalanabilecek. Avrupa’nın yanında diğer ülkelerle de yapılacak anlaşmalar sayesinde sağlık turizmi Türkiye’de zirve yapacak” dedi.

Yaşlı bakımının yurt dışında çok pahalı olduğunu ve özellikle Avrupa’da bu görevi yerine getirecek personel sıkıntısı yaşandığına dikkat çeken Bayrak, “Türkiye’de yaşlı bakımı için tecrübeli, donanımlı yeterli personelimiz var. Eğer gerekli sosyal güvenlik kurumu anlaşmaları yapılırsa çok daha fazla sağlık turistini ülkemize çekebiliriz.

 

DOĞRU TANITIM

Günümüzde ülkelerin sağlık turizminde rekabet içinde olduğunu ancak artık markalaşarak şehirlerinde kendi içerisinde rekabet ettiğini kaydeden Bayrak, “Düşünün ki ülkeler ile birlikte şehirlerde artık rekabet içerisinde. Sağlık turizmi dernekleri olarak şehir şehir tanıtım yaparak rekabet etmektense gücümüzü birleştirerek ülkemizi temsil etmeyi seçtik ve Türkiye Sağlık Turizmi Dernekleri Federasyonu’nu (TURSAF) kurduk. Çalışmalarımız devam ediyor. TURSAF olarak ülkemiz için çok önemli olan ve İslam ülkelerinden üst düzey ve karar verici katılımcıların bulunduğu İslam Ülkeleri Sağlık Turizmi ve 4. Olağan Çalıştayı’nı Adana‘da gerçekleştirdik. Ardından da  TURSAF ve Sağlık-Der, Dünya İslam Sağlık Birliği WHO ve UASTED, ALSTUD, TURSAB işbirliğiyle 57 İslam ülkesi ve 500 civarında sağlık sektör katılımcısıyla Dünya İslam Ülkeleri Sağlık Turizmi Konseyi’ni  (MEDTİS 2018) Antalya’da gerçekleştirdik”  dedi.

Aynı zamanda TURSAF Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Bayrak, Türkiye’de sağlık turizmi için ideal koşulların oluşması için milyarlarca Türk lirasının harcanmasına rağmen talebin istenilen düzeyde olmadığını bununda nedeni olarak yurt dışında gerçekleştirilen tanıtımların az olduğunu söyledi. Bayrak etkili satış ve pazarlama ağının kurulması gerektiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Adana’yı ele alırsak sağlık sektörü olarak kamu ve özel sağlık kuruluşları en üst düzeyde. Uluslararası direkt uçuşların gerçekleştirileceği havalimanımız tamamlanmak üzere. Sağlık turizmi ile birlikte Adana’nın deniz, dağ ve tarih turizminde turist sayısı artacak. Artık kurumsal tanıtım ve pazarlama yerine, Türkiye’yi temsil edecek sektörel pazarlama ve tanıtım çok önemli. Hükümetimiz bu süreci hızlandırmak için Sağlık Turizmi Koordinasyon Kurulu’nu sektörler arası koordinasyonu sağlaması için kurdu bu çok önemli bir adım. Artık bir dakika bile beklemeye tahammülümüz yok. Türkiye’yi 2023 hedefleri doğrultusunda sağlık turizminde hak ettiği yere getirmeliyiz.”

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here