Coldwell Banker Gayrimenkul Danışmanlık Şirketi Adana Çatı Gayrimenkul sahibi Levent Kara Ömerlioğlu, pazarlama ve satış destek sürecinde doğan ihtiyaca cevap verdiklerini vurguladı ve ekledi:

Coldwell Banker Global bir şirkettir

Coldwell Banker Çatı Gayrimenkul Sahibi Levent Kara Ömerlioğlu ile bir araya gelerek sektör hakkında bilgiler aldık. İnşaat Magazin Dergisi’ne açıklamalarda bulunan Ömerlioğlu, satın ama ve kiralamaya danışmanlık, kentsel dönüşüm alanında danışmanlık yaptıklarını belirtti. Diğer faaliyet alanlarından birinin de kurye satışı olduğunu ifade eden Ömerlioğlu, bölgenin ihtiyaç duyduğu profesyonel partner olma olasılığında çalıştıklarını kaydetti.

İnşaat sektörünün sıkıntılı bir süreçten geçtiğinin altını çizen Levent Kara Ömerlioğlu, “İnşaat sektörünün genel ekonomi piyasalarında sıkıntılar ve yapılanmalar olduğu sürece çok ciddi ekonomik ve yapı sıkıntısı var. Bu süreçte herkesin yapması gerekesi işine odaklanması ve yan dallarda profesyonel çözüm odaklarıyla çalışarak bu süreçleri rahatlatmak gerekir. Çok daha profesyonel ve kompakt düşünmeliler” diye konuştu.

Sektör hakkında bilgiler verebilir misiniz, emlak işlerinde neler yaptınız?

Coldwell Banker dünyada devam eden en eski gayrimenkul danışmanlık şirketidir. Tamamen global bir şirket. Amerikan kıtasında belirli Microsoft, Mcdonal’s gibi marka birliği en üst seviye de olan elli marka içerinde 1906’da kurulan ve o tarihten beri kesintisiz faaliyetini sürdüren en eski gayrimenkul danışmanlık şirketi. 2013’ten bu yana Adana French Ofisi temsilciliğini yürütüyorum. 6 yıldır danışmanlık alanında faaliyet gösteriyorum. Bu danışma alanın içerisinde satın alma ve kiralamaya danışmanlık, kentsel dönüşüm alanında da danışmanlık yapıyoruz. Gayrimenkul pazarlama alanının bir faaliyet alanı da kurye satışı. Kurye satışında da, bölgemizin ihtiyaç duyduğu profesyonel partner olma olasılığında çalışıyoruz. İstanbul, Ankara ve İzmir de büyük projeler olarak bakıldığında üretici firma ben üreticiyim diyor ve üretim tarafında duruyor. Pazarlama ve satış destek sürecinde de böyle bir ihtiyaç doğuyor.

Sizce satış ihtiyacı neden gerekli?

Üretici kendi durumuna odaklanmak zorunda. İnşaat ve yapı sektörü içeriği çok olan bir sektör. Satış pazarlama ise özellikle pazarlama ayrı bir mesai isteyen ciddi bir çalışma hissiyatıdır. Sonuçta devam ediyor hep projeleri. Bir projesi bitiyor diğer bir projesi başlıyor. Geçmişte ne yapılıyordu? Büyük firmalar küçük firmalarda bir departman ayrı bölüm olarak görülmüyordu. Bekçiyle, kalfayla aynı zamanda şantiye şefiyle aynı zamanda satış yapılmaya çalışılıyordu. Müteahhit firmanın kendi merkez ofislerinden uzaktan projeleri satmaya çalışıyorlardı. Daha profesyonel olan büyük firmaların ilk yaptığı kendi içlerinde bunu ayrı bir departman olarak görmek ve içlerinde pazarlama satış departmanı oluşturmak. İlk örnekleri bu şekildeydi.

Daha sonra dünyada ki örneklerine baz alarak sektörün sadece kendi içinde kapalı bir departman değil sektörün içinde olan sahadan pazarlayan bir hizmet alanına döndü. Büyük firmalarda kendi departmanlarında değil, profesyonel bu sektörün içerinde yer alan gayrimenkulü, pazarlamayı bilen kendilerine partner arayan bir arayışı girmeye çalıştılar.  Şu anda da Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük projelerde baktığımız tüm örnekler bu şekilde gelişmekte. Adana da bu yönden eksiklik vardı. Hem müteahhitlerimiz tarafından bu ihtiyacın farkında olup kendi işlerine, mesailerine odaklanmasını onlarda fark ettiler.  Bizde Adana da var olan bu profesyonel ihtiyacına çözüm bulmak suretiyle ilerliyoruz. Şu an içinde bulunduğumuz proje yeni başladı.

Lotusun Adana üzerinde ki konumu nedir?

Lotus Adana’da çok farklı bir mimari proje olarak bakılıyor. Herkesin dikkatini çeken ve merak uyandıran bir mimari tarzı söz konusu.  Bu özellikle amaçlandı. Bu binanın dışında olduğu gibi içinde de göze çarpıyor. Aynı zamanda farklı bir konsept. İstanbul ve Ankara da karşımıza çıkan cadde konsepti var. Son zamanlarda bir site kültürü başladı. Geçmişte çok bilinmezdi. Tabii ki insana ve her kesime hitap eden bir yapı değil site kültürü.  Lotus cadde konseptinde bir proje. Altında açık bir meydan bir mini AVM barındıran, önünde çarşı meydanı şeklinde dizayn edilen ve iki bloktan oluşan bir konsept. Adana için farklılık yaratacak bir proje. Projeye marka değeri katacak bir fikir. Site yaşamından ziyade rezidans yaşamını tercih edenlere hitap eden bir proje bu.

Daha öncede yine aynı firmanın farklı bir projesinde çok başarılı bir satış süreci geçirdik. Dolayısıyla yine projelere devam ediyoruz. Hali hazırda görüşmekte olduğumuz bir proje daha var. Biz aynı zamanda bu süreçte kat karşılığı mantığıyla yapılan inşalarda iki başlılık söz konusu. Satış ofisinin gerekliliği, faydaları. Katın sahibi ve müteahhit firma olması sebebiyle iki başlılık var. Bu iki başlılıkta birbirlerine zarar vermekte. Aslında ortak satış çözüm ortağıyla çalışılsa çok daha iyi olur. Bunu sağlamak ancak ortada duran bir profesyonel bir ekiple yürütülmesiyle kaynaklanır.  Biz aynı zamanda da çok büyük bir projede arsa sahibi projenin adet bazında arsa ve müteahhit sahibinin satış temsilciliğini de üstlendik.  Bu da farklı bir örnek. Tamamen kendi arsasında üretim yapan müteahhitlerin de yine kendi işine odaklanması noktasında hizmet vermeye devam ediyorum.

İnşaat sektörünün gündemiyle ilgili ne söylemek istersiniz?

İnşaat sektörünün genel ekonomi piyasalarında sıkıntılar ve yapılanmalar olduğu sürece çok ciddi ekonomik ve yapı sıkıntısı var. Bu süreçte herkesin yapması gerekesi işine odaklanması ve yan dallarda profesyonel çözüm odaklarıyla çalışarak bu süreçleri rahatlatmak gerekir. Çok daha profesyonel ve kompakt düşünmeliler.  Reklama ve profesyonel desteğe ihtiyaç olmayan hiçbir ürün yok. Şu ana kadar çalıştığımız 3 projede başarılı çalışmalar yürüttük. Bu hem bizi mutlu etti. Hem de hizmet verdiğimiz kurumlara hizmet etti.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here