Bölge İdare Mahkemesi

bölge için önemli

 

 

Resmi Gazete’de Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan karara göre Adana’da Bölge İdare Mahkemesi kurulması kararlaştırıldı.

 

3 Haziran 2020 ve 31144 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 2576 sayılı Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemelerinin Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanun uyarınca bölgenin coğrafi durumu ve iş hacmi göz önünde tutularak Adalet Bakanlığınca Adana’da Bölge İdare Mahkemesi kuruldu.

 

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç konuya ilişkin yaptığı açıklamada; Adalet Bakanlığı’nın 2015 yılında aldığı karar ertesinde Konya’ya bağlanan Adana Bölge İdare Mahkemesi’nin yeniden Adana’da kurulmasının bölge için büyük önem taşıdığını dile getirdi.

 

Adana Bölge İdare Mahkemesi’nin Adana’nın yanısıra, Mersin, Hatay ve Osmaniye illerine de hizmet vereceğini belirten Kıvanç, “Bu kararın alınması bölge insanımız, sanayicimiz, iş adamlarımız için çok önemli.  Bölge İdari Mahkemesinin 5 yıl aradan sonra yeniden Adana’da faaliyete geçecek olmasıyla önemli zaman ve iş tasarrufu sağlanacaktır. Adana Bölge İdare Mahkemesi’nin kurulmasıyla iş yükü paylaşılmış olacak ve kararlarda daha hızlı şekilde alınacaktır. Adana, stratejik konumuyla, geçmişte olduğu gibi Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki birçok ile en iyi ve kaliteli şekilde yeniden hizmet verme imkanı bulmuş olacaktır” dedi.

 

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu kararın yargı camiasına ve bölge illerine hayırlı olmasını temenni eder, kararın alınmasında, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül’e, Geçmiş Dönem Bakanımız ve Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik’e,Geçmiş Dönem Bakanlarımızdan Adana MilletvekilimizJülide Sarıeroğlu’na,bakanlarımıza,Adana milletvekillerimize, Adana Valimiz Mahmut Demirtaş’a veAk Parti il Başkanlığı’na ve bu kararın alınmasında emeği geçen ve katkısı olan herkese teşekkür ederim.”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here