Ayhan Sarılgan Ekonomi olarak Adana’nın daha da ileriye gitmesi için çalıştıklarının altını çizdi.

Akdeniz Soğutma Dev bir markadır…

Akdeniz Soğutma Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Sarılgan en büyük hedeflerinin rakiplerinden farklı olarak Türkiye’de lider, global pazarda güveniler ve aranan marka olmak olduğunun altını çizdi. Sarılgan, İşini gerçekten severek yaptığını ifade ederek, bu şekilde çalışmanın başarıya daha kolay ulaştırdığını vurguladı.

Akdeniz Soğutma ve sektör hakkında bilgi almak adına bir araya geldiğimiz Akdeniz Soğutma Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Sarılgan, “Asıl amacımız karlı ve uzun dönemli sürdürebilir büyümeyi gerçekleştirebilmek için Hedef Pazar Dünya yaklaşımından hareketle, Pazar payını artırmaktır. Daima çevre bilincini ön planda tutarak çevreye duyarlı düşük enerji tüketimli ürünler sunuyoruz” dedi.

Ekonomi olarak Adana’nın daha da ileriye gitmesi için çalıştıklarını ifade eden Ayhan Sarılgan, “Son derece geniş yelpazede ürünler sunan Akdeniz Soğutma, soğuk depo ihtiyacı olan tüm sektörlere hizmet vermektedir. Otel, tatil köyü gibi turizm yatırımları, fabrika, market, grosmarket, et, balık, tavuk işleme ve depolama tesisleri tüm resmi ve özel sektör kurumları ve ilaç depolarıdır” diye konuştu.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Elektrik mühendisiyim, baba mesleğimiz, 15 Mayıs 1994 yılından bu yana kendi adıma iş yapıyorum. 1977 yılından beri soğutma sektörünün içerisindeyim. Endüstriyel Soğutma ile ilgili çeşitli firmaların bayiliklerini yapmaktayız. Bunun yanında yeterli servis alanında hizmet vermekteyiz. Proje, taahhüt, alım, satım, ithalat ve ihracat işiyle uğraşıyoruz. 2 tane mağaza 1 tane fabrikaya hizmet vermekteyiz. Ekonomi olarak Adana’nın daha ileriye gitmesi için çalışıyoruz.

Baba mesleği dediniz, son dönemlerde aile şirketleri oldukça yaygındır. Siz aile şirketlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biraz da kader oldu bizimkisi, üniversitede okurken babam rahatsızlandı geldim, kısmet oldu. Genelde biz bu bölge olarak sermaye anlamında sıfırdan başladık. Belli dönemden sonra babam işi öğretti, inşallah ben de kendi oğluma şayet tercih ederse mesleği öğretmek isterim.

Teknolojiyi de yakından takip ediyorsunuz, Adana’yı nasıl buluyorsunuz çevre illere de yönlenmeyi düşünüyor musunuz?

Şu anda biz tüm Türkiye’ye hizmet veriyoruz, hatta acı bir gerçek var ki şu anda işletme ciromuzun yüzde yetmişi şehir dışından, yüzde otuzu Adana içinden geliyor. Maalesef Adana’da özellikle yatırım anlamında ciddi bir durgunluk var.  Hatta çevre illere son yıllarda Adana’dan fazla yatırım yapıldı. Adana içerisinde bir kısır döngü var. Biz şu anda yurtdışına da açıldık, yurtdışına yönelik projelerimiz var. İnşallah Adana daha iyi olur ama biz tüm Türkiye’ye hizmet veriyoruz.

Bundan sonraki projeleriniz nelerdir, neler yapmak istiyorsunuz?

Şu an piyasa şartlarını bilemiyoruz, yatırım olur mu olmaz mı bunu öngöremiyoruz. Maalesef 2019 senesini iyi görmüyoruz. Onun için de kendimiz hem finans anlamında hem de iş anlamında tedbirli gidiyoruz. Tabi ki piyasada bir canlanma olursa biz de ona göre yatırımlarımızı yaparız.

Kimlere hizmet veriyorsunuz?

Soğutma sektörü her sektörü içerir. Resmi yerler, kamu binaları, hastaneler, imalathaneler, restoranlar, marketler, oteller gibi hemen hemen bütün sektörlere hizmet veriyoruz. Gıda saklama, soğuk hava depolama ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Endüstriyel Soğutma ile ilgili çeşitli firmaların bayiliklerini yapmaktayız. Bunun yanında yeterli servis alanında hizmet vermekteyiz. Proje, taahhüt, alım, satım, ithalat ve ihracat işiyle uğraşıyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here