Adana’nın ısıtma sistemleri alanındaki en büyük şirketi olan Kalkan Ticaret, Baymak’ın en hızlı çıkış yapan bayisi oldu…

Adanalı Baymak’lı oldu…

1970 yılında sektöre giriş yapan Kalkan Ticaret, oldukça fazla ürün seçeneklerini geliştirerek dev bir firma olarak Adana’nın ekonomisine katkı sunmayı başarmıştır. İnşaat Malzemeleri ve Isı Yalıtım ile sektörde yerini alan firma, Baymak Ürünlerinin distribütörlüğünü yaparak tüm bölgeye hakim oldu. Kalkan Ticaret, ürünleri, çözümleri, satış sonrası hizmetlerinde sağladıkları güvenirlilik ve yüksek iş ahlakı müşterilerin tercih noktası olmuştur.

Kalkan Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Kalkan ile sektör hakkında bilgi almak adına bir araya geldik. Baymak Çukurova Bölge Ana Bayisi olduklarını ifade eden Serkan Kalkan, “ Her bayimize bizim mağazamız diye bakıyoruz. Sadece bayilik verip bırakmıyoruz, tüm sorunlarıyla ilgileniyoruz. Biz nasıl Baymak’tan güven alıyorsak aynısı da bayilerimize vermeye gayret ediyoruz. Adanalılar Baymak’ı bizimle tanıdı, Adanalı Baymaklı oldu” diye konuştu.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Babadan gelen bir mesleğimiz tesisatçılıktır. Babam 1970 yılından beri bu işi yapan tanınmış bir ustadır. Devam ettiriyoruz. Esas merkezimiz Hürriyet Mahallesinde bulunmaktadır. Bir süre sonra işlerin büyümesiyle Mahfesığmaz Türk Telekom’un karşısında 400 metre karelik kendi yerimize taşındık. Taşındığımız yerimizde de Baymak’ın bayiliğini aldık. Daha sonra işlerimizi büyüterek distribütörlük şekline geçtik. Şu an Adana, Mersin, Tarsus, Hatay, İskenderun illerine ve tüm bayilerine hitap ederek distribütörlük görevini yapıyoruz. İşlerimizin daha da büyümesiyle 2500 metre kare Alparslan Türkeş Bulvarı üzerinde yeni bir mağazaya geçtik. Bölgede 180 bayimiz ve alt bayimiz var. Bunlar toptan şekilde hitap ediyoruz.

Devlet işleri de yapıyoruz. Kayıtlar kurumu, emniyet, jandarma, bayındırlık, milli eğitim gibi yerlerde mekanik tesisat taahhüdü yapıyoruz. Bu şekilde devam ediyoruz.

Neden Baymak?

Standart bir bayi olarak başladık. Baymak’ı seçmemizin birkaç nedeni var. Ürün yelpazesi çok genişti, bilinir bir markaydı. Bir de bölge satıştaki arkadaşın desteği çoktu. Tesisatçılıktan geldiğimiz için piyasaya çok fazla hâkim değildik. Baymak bayisi olunca hemen 25 metrekarelik dükkanın yanında 500 metrekarelik üç katlı bir merkez açtık. Tabi o dönem Adana’da doğalgaz yoktu. Kombi satmıyorduk zaten Adana’ya doğalgaz 2009 yılında geldi. O dönem daha çok devlet dairelerinde kullanılmak için kazanlar, mazotlu kat kaloriferleri gidiyordu. Doğalgaz gelince satış performansları arttı. Tabi kentin gelişmesi de işleri oldukça büyüttü. Biz de yapımızı değiştirdik. Makine mühendisi bir arkadaşımız geldi. İki pazarlamacı eleman aldık. Bir sene önce Adana dışına açıldık, ilk olarak Osmaniye’ye gittik. Çünkü Adana’da ki ihtiyacın aynısı bu bölgemizde de vardı. İlk başta hizmete kendimiz gidiyorduk sonra bayilik vermeye başladık.

Taahhütler yapıyoruz dediniz, bu işleriniz devam ediyor mu?

Evet, taahhüt kanalı devam ediyor. Zaten operasyonumuzu Baymak ve İhale Grubu olarak ikiye ayırdık. Ciromuzun bugün yüzde 60-70’i devlet ve özel sektörü yaptığımız taahhüt işlerinden geliyor. Tesisat ve kurulumu yapan 15 kişilik bir ekibimiz var. Son dönemde büyük işler de aldık.

Bundan sonra ne gibi projeler yapacaksınız?

Teknolojiyi çok yakından takip eden bir firma, firmamız Hollanda firmasıdır. Şu an gündemde olan elektrik üretimi ve ısı pompası yani güneşten sıcak su ve ev ısıtmasını tasarlıyor. Piyasanın durumuna göre teknolojiyi çok yakından takip eden güçlü bir firma.

Siz büyümek için yönetimsel olarak hangi adımları attınız?

Biz de bu güvenle elemanları çoğalttık, araç filomuzu artırdık. Baymak bize değer vermeye başlayınca biz de taşın altına elimizi koyduk. Yeni yönetimin ardından 3.5 milyon lirası fabrika, 1 milyon lirası da operasyonu geliştirmek için olmak üzere yatırım yaptık. Bu yatırımları da Baymak’ın verdiği güvenle, büyüyeceğimizi öngörerek yaptık. Sevkiyatımızı iyileştirdik, özel ekip kurduk. Artık tüm bölgelere aynı gün teslimat yapar hale geldik.

Ekonomi tüm sektörleri etkilediği gibi mutlaka sizleri de etkilemiştir. Baymak olarak özel kampanyalarınız olacak mı?

Ülkemizin ekonomisinin zorluğundan dolayı, müteahhitlerimizin zor durumda olmasından dolayı tabi ki bizlerin de kampanyaları var. Mesela kredi kartına 9 ay taksit avantajımız var. 7 yıl kampanyası yaptık. Üç ay ertelemeli kampanyalar yaptık. Daire karşılığı ürünler verdik, bu şekilde çok desteklerimiz oluyor.

Bundan sonra Kalkan ticaret olarak Adanalıları neler bekliyor?

Biz şu an 6 bin metrekarelik bir lojistik deposu kuruyoruz. Lojistik deposuna da direk fabrikadan gelen mallarımız oraya inip oradan dağıtımı sağlanacak. Yeni bir projemiz de budur. İnşallah bunu da 2019’un sonuna doğru bitireceğiz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Hedefimiz Adana ve çevre illerinde ev ve iş yerlerini Baymak ile şenlendireceğiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here